Kalorimetre Montajı ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ankara Kalorimetre Montajı Yapan Firma

Kalorimetre montajı uzman kişiler tarafından yapılması, sistemin doğru ve sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Kalorimetre Montaj Malzemeleri

1: Kalorimetre ( pay ölçer) 1 Adet
2: Küresel Vana 1 Adet 
3: Termokuple Girişli Küresel Vana 1 Adet
4: Pislik Tutucu Filtre 2 Adet
5: Keten yada teflon bant

Kalorimetre Nasıl Bağlanır

1: Dönüş kolektörünün çıkışına 1 adet küresel vana montajı yapılır.
2
Su akış yönüne göre küresel vanadan sonra 1 adet pislik tutucu filtre monte edilir
3Küresel vana ve filtre montajları yapıldıktan sonra, sayaç rakoru ile kalorimetre takılır.
4Giriş kolektörüne1 adet termokuple sensör vanası 1 adet pislik tutucu monte edilir.
5Giriş küresel vana ile giriş kolektörü arasına termokuple sensör vanası takılır.
6
Kalori metre üzerinde bulunan sensörlerin, mavi etiketli olanı sayaç gövdesine, Kırmızı etiketli olanı termokuple girişli sensör vanasına monte edilir.
7Tüm montaj bağlantıları tamamlandıktan sonra tesisata su verme işlemi yapılır.
Petek ve tesisat içerisinde bulunan yabancı cisimlerin kalorimetre ye zarar vermemesi için
 petek ve sistem temizliği yapılmasını öneriyoruz.

Kalorimetre Sisteminde Faturam Çok Geliyor

Kalorimetre sistemi takılı olan binalarda faturalarınız çok geliyorsa bunun üç tane sebebi vardır. Kalorimetrelerin bozuk olması, kalorimetre kalibrasyon ayarının bozuk olması, en çok karşılaştığımız ise kalorifer tesisatı ve peteklerinizin iç kısımları pas, tortu ve kireçlenmeden kaynaklı tıkanarak tesisatınızda su akışının düzgün sağlanmamasından kaynaklıdır. Ankara merkezi sistem temizliği servisimizle iletişime geçebilir 

Kalorimetre Bakımı - Pay Ölçer Bakımı

Kalorimetre cihazlarının bakımı yapılırken sayacın ne kadar hassas bir ölçüm yaptığı kontrol edilerek tesisat temizliği yinelenir. Ayrıca bu cihazların pilleri oldukça uzun ömürlü olmasına rağmen yaklaşık olarak beş yıl gibi aralıklar ile pillerin değiştirilmesi de gerekmektedir. Kalorimetre montajı, bakımı ve pil değişimi işlemleri bu konuda deneyimli ustalar tarafından yapılmasını öneriyoruz.

Kalorimetre Tamiri – Kalorimetre Temizliği

Filtre bağlanmamış, montajı yanlış yapılmış, kolorimetreler her zaman karşımıza çıkmaktadır. Bu durum mekanik pay ölçerlerin içerisine tortu, pas, gibi pisliklerin kaçması sonucu sayaç içerisinde bulunan mekanizmayı tıkamakta ve kalorimetreler içerisinden gecen suyu hatalı hesaplamaktadır. Ayda tesisat firmamız kalorimetrelerin, pay ölçerlerin temizliğini yaparak sistemin düzgün çalışmasını sağlamaktadır.
pay ölçer

Kalorimetre Hesaplama Yöntemleri

Yasa gereği ısı gider paylaşımı şu şekildedir. Toplam ısınma giderinin %70’i kalorimetrelerle ölçülen tüketime bölünür. Kalan %30 sabit gider olarak toplam ısıtılan kapalı alana (m2) bölünür.

Merkezi Isıtma Sistemlerinde Gider Hesaplama

Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70’i bağımsız bölümlerin ölçülen ısınma tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin % 30’u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır. Merkezi ısıtma sistemlerinin ısı giderleri aşağıdaki hesaplamalara göre paylaştırılır.

merkezi sistem ısı gideri hesaplama

Sıcak Su Giderlerinin Paylaştırılması Nasıl Hesaplanır

1: Sıhhi sıcak su üretimini sağlayan ısıtma sisteminin, merkezi ısıtma sisteminden bağımsız olması ve sıcak su sayaçlarının kullanılması halinde hesaplama

merkezi sistem sıcak su gideri paylaşımı

2: Binanın toplam sıhhi sıcak su tüketim maliyetinin (M) hesaplanmasında, sıhhi sıcak su üretimini sağlayan ısıtma sistemi, merkezi ısıtma sistemine bağımlı olduğu durumda; merkezi ısıtma sisteminin payı merkezi sıhhi sıcak su sisteminin tüketimi çıkarıldıktan sonra kalan bütün tüketim miktarıdır.
binanın toplam sıcak su tüketimi hesaplama

Ayda Tesisat kalorimetre montaj servisi olarak sadece Ankara ilinde hizmet veriyoruz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak, illerinden lütfen iletişim kurmayınız.

Kalorimetre Montajı ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Bizi Arayın
Whatsapp