Su Tasarruf Yöntemleri

Su Tasarrufu İle Fatura Nasıl Düşürülür

Dünyada bulunan tatlı su kaynakları Küresel ısınma, kirlilik ve bilinçsiz kullanım nedeniyle tehlike altına girmektedir, kuraklık ve susuzluk her geçen gün yaklaşmaktadır. Yeryüzünün yüzde 70'inde su bulunmaktadır, bunun yüzde 97,5'i tuzlu su, yüzde 2,5'i  tatlı su dur. İçme sularımız yavaş, yavaş tükenmektedir. İçme sularımızın tükenmemesi için su tasarruf yöntemlerini uygulamamız gerekmektedir.
su tasarruf yapılmassa ne olur

Nasıl Su Tasarrufu Yapılır?

 • Sayaçlarınızı kontrol ettirin, Daire içerisinde su kullanımının olmadığı bir zaman da sayacınızın üzerinde bulunan rakamları ve göstergeyi not edin iki saat sonra sayaç göstergeleri değişmişse, su tesisatı sisteminde su sızıntısı var demektir.
 • Musluğu açık bırakmayın, Evde harcanan suyun yüzde 10’u mutfakta kullanılır. Meyve ve sebzelerimizi elinizde yıkamak yerine, kova içerisinde yıkamanız. Yılda ortalama 17 ton su tasarruf etmenizi sağlayacaktır.
 • Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın, Bulaşıklarınızı elde yıkarsanız, ortalama 80 – 120 litre su harcarsınız. Bulaşık makinesi sadece 12 litre su ile yıkamaktadır yıkar. Elde yıkamak yerine makinede yıkadığınız bulaşıklardan bir yılda ortalama 25 – 35 ton suyu su tasarruf sağlayacaksınız.
 • Dişlerinizi fırçalarken, akan musluklarınızı kapatır, Diş fırçalarken ya da tıraş olurken, kullanmadığımız halde musluktan akan su miktarı, yılda kişi başı ortalama 10 tondur.
 • Çiçeklerinizi sabah erken veya akşamüstü sulayın, Bu sayede fazla buharlaşmanın önüne geçersiniz. Biriken yağmur sularını da sulama da kullanabilirsiniz.
 • Bahçede su tasarrufu, Bahçenizde sularken hortum veda fıskiye yerine damlama sulama sistemini kullanırsanız hem daha az su harcamış olursunuz hem de bitkilerinizin kökleri sulanacağı için daha iyi yetişir.
 • Duş alırken dikkat edin, 5 Dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 lt su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika artırırsa yaklaşık yılda 18 ton su kurtarırsınız.
 • Musluk ve bataryalarınızı su damlamasını önleyin, Saniyede bir damla damlayan musluk yılda 1 ton su tüketimi gerçekleştirir.
 • Su kaçaklarını engelleyin, Tesisat sisteminizi kontrol ettirerek su kaçağı olmadığından emin olunuz.
 • Klozetlerin fazla su akıtmasını önleyin, 1,5 litre pet şişe içerisine su doldurarak klozet su depolarının içerisine yerleştirin bu yöntemle yılda 1,5 ton su tasarrufu sağlayacaksınız.
 • Boş yere sifon çekmeyin, Klozet su depolarının içerisinde bulunan su boşaltma düzeneğini tek basmalık değil, kademeli iç takımlarla değiştirin.
 • Çamaşır makinesini dolmadan çalıştırmayınız, Çamaşır makineleri her kullanımda ortalama 170 litre su harcamaktadır. Yılda 9 ton suyu harcamaktadır.
 • Tuvalet sifonunu boşa kullanmayınız, Tuvaletlere tuvalet kâğıdı atmayın, Kâğıtların gidere gitmesi için iki kere sifona basmak zorunda kalırsınız. Günde bir kez sifonu fazladan basarsak yılda 16 ton su harcamış oluruz.

Bulunduğunuz binada, Evlerinizde, iş yerlerinizde su kaçağı, su sızıntısı, arızalı klozet, arızalı batarya varsa Ayda tesisat firmamızla iletişime geçtiğiniz takdirde teknolojik cihazlar kullanan ve uzman ustalarımız arızalı noktayı tespit eder ve tamir işlemini gerçekleştirir.
şimdi ara

Su Tasarruf Yöntemleri
Bizi Arayın
Whatsapp