Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Kalorifer vanalarını reglaj ayarı yaparak tüm petekleri eşit ısıtın.

Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır - Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır

Reglaj ayarı, evinizdeki tüm kalorifer peteklerinin aynı düzeyde ısınmasını sağlamak için radyatör vanasından yapılan ayarlardır. Kombiye en yakın radyatör muslukları kısılıp, uzakdakileri tamamen açılması işlemine reglaj ayarı denir.
Peteklerde reglaj ayarı nasıl yapılır

Reglaj Ayarı Yapan Usta

Tüm peteklerin vanaları tamamen açın. Peteklerin vanalarını açtıktan sonra evin içinde 7 petek var ise bu petekleri en çok ısınandan en az ısınana doğru sıralayın. Örneğin 4. Petek çok ısınan, 3. Petek ise en az ısınan şeklinde not alın. En çok ısınan peteğinizin vanasını tamamen kapatın ve sadece 1 cm civarında yarım tur açın. En çok ısınan ikinci peteği de tamamen kapatın ve 2 cm civarında açın. Son peteğe kadar bu işlemi gerçekleştirin. Son peteğin yani en az yanan peteğin tamamen açık olmasına dikkat edin. Yapılan bu işlemler sonrası 10-15 dakika bekleyin ve kalorifer peteklerinde sıcaklık kontrolü yaparak ısı verimini kontrol edin. Eğer ki düzelmemiş ise en iyi inçe ayarı yapmak için petek reglaj ayarı yapmaya devam edin.
Eğer reglaj ayarı sonrası Peteklerinizin altı ısınıyor ancak üst kısımları ısınmıyorsa, peteklerde hava vardır. Peteklerinizin altı ısınmıyor üstü ısınıyorsa,
petek temizliğini yaptırmalısınız.

bizi arayın

Reglaj Ayarı Hangi Vanadan Yapılır? Termostatik Vana Reglaj Ayarı?

Reglaj ayarı sadece normal vanalarda ve peteklerin üst vanalarından yapılır. Termostatik vanaların reglaj ayarı yapılmamaktadır.

Radyatör Vanası Ne Tarafa Açılır?

Kalorifer petek vanaları sağ taraf yani saat yönüne doğru çevrilerek açılır.

Radyatör Vanası Ne Tarafa Kapatılır?

Kalorifer peteği vanaları sol tarafa yani saat yönünün tersine doğru çevrilerek kapatılır.

Peteklerde Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?
Bizi Arayın
Whatsapp