Petek Havası Nasıl Alınır

Petek Havası Nasıl Alınır?

Kalorifer tesisatında peteklerin yarısı ısınmıyor, peteklerin üstü ısınmıyor, gibi şikâyetleri sürekli duyuyoruz. Peteklerde ısınma performansı düşüklüğü ve artan faturaların nedenlerinden biri de peteklerinin hava yapmasıdır. Peteklerde oluşan hava su dolaşımını engeller ve ısı kaybına sebep olur.

Radyatör havası nasıl alınır?

Petek havalarını sizler alabilirsiniz. Bir adet purjör anahtarı veya düz tornavida bulmanız gerekir. Peteğin üst kısmında bulunan hava alma purjör tapasını, anahtar ile sola çevirip açıyoruz, dışarıya atılan hava bitip içerisinden su gelene kadar acıyoruz. Su gelmeye başladığında hava purjörü kapatıyoruz. Bu esnada sistemde su basıncı düşmüş olaçaktır. Su basıncını kombinin altında bulunan dolum vanasını açarak 1.5 bar ile 2 bar arasında ayarlıyoruz.
petek havası almak 

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?

Peteklerde hava olup olmadığını anlamak için radyatörün üstünde elinizi gezdirin. Peteğin üst kısmında soğukluk varsa, üst sol ya da sağ kenarı sıcakken diğer kenarı soğuksa petekte hava var demektir.  Sistemde Hava varsa peteğin üstü ısınmaz. Eğer peteğin altı ısınmıyor,üstü ısınıyorsa petekleriniz pas tan, kireçten kaynaklı içleri tıkanmaya başlamış ve petek temizliği zamanı gelmiş demektir. Petek temizliğine ihtiyaç duyuldugu zaman Ayda Tesisat ankara petektemizleme servisimizle iletişime geçebilir profesyonel destek alabilirsiniz.
bizi arayın

Petek Temizleme Detayı
Petek Temizleme 
Makineli Petek Temizleme 
Kimyasallı Petek Temizleme

Petek Havası Nasıl Alınır
Bizi Arayın
Whatsapp